Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.00 w kościele parafialnym w Jaszczwi od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Patriotyczną homilię wygłosił ks. Proboszcz Tadeusz Madej. Oprawę liturgii uświetniali śpiewem harcerze z 15 Drużyny Harcerskiej im J. Piłsudskiego z Jaszczwi.

 Po mszy świętej harcerze wystąpili z koncertem pieśni patriotycznych, a młodzież z miejscowej szkoły z programem patriotycznym pokazującym polską drogę do niepodległości w XIX i XX w. Występy odbyły się w kościele ponieważ w zabytkowym dworze Stojowskich w Jaszczwi trwa remont.

Po uroczystościach w kościele pochód pocztów sztandarowych, harcerzy i pozostałych uczestników uroczystości przeszedł w świetle pochodni pod odrestaurowany pomnik tych którzy oddali życie w walce o niepodległość. Tu odbyło się ponowne symboliczne odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika. Wartę pod pomnikiem pełnili harcerze. Tło historyczne przedstawiła pani Janina Twaróg.mOkolicznościowe przemówienia wygłosili, poseł Piotr Babinetz, prezes stowarzyszenia „ROTA" Adrian Bożek po czym burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik i prezes stowarzyszenia ROTA dokonali symbolicznego odsłonięcia pomnika poświęconego następnie przez księdza proboszcza.

Uczestniczące w ceremonii delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem i zapaliły znicze. Uroczystość pod pomnikiem zakończył apel poległych prowadzony przez druha harcmistrza Piotra Lubasia. Po zakończeniu uroczystości zaproszeni goście udali się na skromny poczęstunek złożony z grochówki, herbaty i słodyczy, który odbył się w miejscowej szkole.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w galerii.

2016 logo FIO 230x220 v1