Pomnik „Tym którzy ofiarnie złożyli życie w obronie ojczyzny 1914-1920 w Jedliczu został oczyszczony z nawarstwień farby z powierzchni rzeźby orła kuli i kostki. Uzupełniono ubytki i pomalowano farbą krzemoorganiczną. Powierzchnię postumentu i schodów oczyszczono z brudu i nalotów mchu. Uzupełniono ubytki masą żywiczną. Powierzchnię pomnika pokryto preparatem przeciw mchom i glonom oraz zaimpregnowano i hydrofobizowano preparatem krzemoorganicznym. Tablicę inskrypcyjną i krzyż oczyszczono i zabezpieczono woskiem mikrokrystalicznym. Otoczenie wyłożono kostką brukową. Oczyszczono ze starej farby ogrodzenie i pomalowano na nowo. Odtworzono drewniane ozdoby na końcach słupków i zaimpregnowano odpowiednim preparatem. Wymieniono na nowe zniszczone świeczniki. Oczyszczono z mchu i brudu betonowy murek wokół pomnika. Wokół schodów zasadzono zieleń. Umyto i oczyszczono donice kwiatowe.

jedlicze przed remontem jedlicze po remoncie

 

Pomnik "Tym którzy nad życie umiłowali ojczyznę w 20 rocznicę odzyskania niepodległości” 31.XI. 1938”. Rzeźbę orła i krzyża oczyszczono z brudu i nalotów mchu. Zaimpregnowano i wzmocniono osłabione fragmenty kamienia. Uzupełniono i zrekonstruowano formy rzeźbiarskie  oraz opracowano fakturę powierzchni.  Powierzchnię pomnika oczyszczono z brudu i nalotów mchu. Oczyszczono słupki słupki ogrodzenia z brudu i fragmentów farby olejnej. Uzupełniono ubytki na nich i pomalowano farbą do kamienia. Zaimpregnowano wzmacniająco osłabione fragmenty kamienia. Uzupełniono ubytki ciosów i spoin na postumencie, opracowano fakturę powierzchni. Opracowano tablicę inskrypcyjną. Całość poddano impregnacji i hydrofobizacji. Uporządkowano otoczenie pomnika. Oczyszczono , naprawiono i uzupełniono kostkę brukową. Oczyszczono poręcze przy schodach i ścieżkach prowadzących do chodnika i pomalowano ponownie farbą zaleconą przez konserwatora. Zamontowano świeczniki metalowe. Uporządkowano zieleń wokół pomnika.

 

jaszczew przed remontem  jaszczew po remoncie 

 

Grobowiec Zofii i Waleriana Stawiarskich na cmentarzu komunalnym w Jedliczu został przebudowany. Grobowiec z lat 40tych XX wieku wykonany z mocno uszkodzonego i zniszczonego lastrica został na nowo wykonany z czarnego granitu wg projektu miejscowego artysty rzeźbiarza. Motywem przewodnim piaskowanych zdobień jest herb rodu Stawiarskich „Nałęcz”. Pozostałe utrzymane w stylu z epoki. Wykonano również brukowaną opaskę z krawężnikami. Całość wykonana w technologii cechującej wysoki kunszt obróbki kamienia. Otoczenie pokryto żwirkiem.

 

stawiarskich przed remontem stawiarskich po remoncie

 

Wszystkie prace zostały wykonane w ramach zadania zatytułowanego: „Tym, którzy ponad życie umiłowali ojczyznę – wdzięczni bohaterom i dobroczyńcom ziemi jedlickiej” dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

2016 logo FIO 230x220 v1