plakat-a3 P. Wróbel

 

Paweł Wróbel – organista urodzony w Jaśle. Ukończył Zespół Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Krośnie w klasie organów Zbigniewa Sierpińskiego. Studiował pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie oraz prof. Gunthera Rosta w Universität für Musik w Grazu.
W roku 2012 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Otrzymał nagrody podczas międzynarodowych konkursów organowych w Poznaniu (2005), Gdańsku (2006), Zurychu (2011), Miami (2012).
Stypendysta Keimyung Research Foundation Uniwersytetu w Seulu w 2007 roku.
Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakresu gry organowej, prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera.
Jest autorem transkrypcji na organy, utworów fortepianowych oraz orkiestrowych J.S. Bacha, F. Chopina, G. Fauré, F. Liszta, S. Prokofieva, S. Rachmaninowa, J. Sibeliusa oraz I. Strawińskiego. Jego autorska transkrypcja organowa Funérailles (2010)oraz Walca zapomnianego nr 1 (2017) F. Liszta została wydana w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie.
Do osiągnięć artysty należy również zaliczyć prawykonanie podczas koncertu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, który odbył się w ramach festiwalu „Warszawska Jesień” (2008), czterech utworów na organy solo: Witraży Barbary Kaszuby, Trans.For.My Emptiness Klaudii Pasternak, Proxima Centauri Mateusza Ryczka, Odkształcenia Jacka Sotomskiego, które utrwalone zostały na płycie „live” z tegoż koncertu wydanej przez firmę fonograficzną Musicon.
Paweł Wróbelposiada w swym repertuarze komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera.
Paweł Wróbel w ramach swej działalności koncertowej występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Litwie, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce, jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku.
Jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz Zespole Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a w latach 2012-2017 wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Paweł Wróbel pełni funkcję dyrektora artystycznego nad Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Katedralnej w Kielcach oraz w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Św. Krzyżu.

 

Pawel Wrobel

 

2016 logo FIO 230x220 v1