W ubiegłym tygodniu zakończone zostały prace przy przebudowie grobowca Zofii i Waleriana Stawiarskich. Projekt wykonał mieszkaniec naszej Gminy, artysta rzeźbiarz, Sławomir Gęsiak. Na realizatora wybrana została firma „Luks Granit" z Ustrobnej. Grobowiec wykonany został z czarnego granitu „Nero Gabriel". Herb rodu Stawiarskich „Nałęcz" i zdobienia zostały precyzyjnie wypiaskowane. Ogólny koszt wyniósł 40 tysięcy złotych. 7310,68 zł pochodziło ze zbiórki przeprowadzonej w ubiegłym roku, w dniu Wszystkich Świętych przez komitet obywatelski „Gmina Jedlicze-pamiętamy". Pozostała kwota, to pieniądze pochodzące z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego beneficjentem jest nasze Stowarzyszenie „Rota".


Zofia i Walerian Stawiarscy zapisali się znacząco nie tylko w historii naszego miasta. Ich zasługi w rozwoju przemysłu naftowego i wspieraniu kultury lokalnej są bezsporne i godne podziwu. Jedlicki kościół, który powstał dzięki ich hojności, jest jednym z najpiękniejszych na Podkarpaciu. Ich pałac, niezmiennie od dziesiątków lat, jest siedzibą jedlickiego  liceum. Zasłużyli sobie na wdzięczną pamięć i na to, by miejsce ich pochówku, otoczone było troską mieszkańców miejscowości, która kiedyś była ich własnością.

grobowiec stawiarskich stary2 grobowiec stawiarskich nowy

 

Zdjęcia przedstawiają grobowiec Stawiarskich. Pierwsze zostało wykonane w połowie września, drugie 6 października 2017r. Liczymy na życzliwą ocenę efektów przez jedliczan.

  

2016 logo FIO 230x220 v1